15 فوریه 2018
5,428 بازدید
بدون نظر

دستمال میکروفایبرچندین سال است که واژه هایی همچون دستمال میکروفایبر (دستمال میکروفیبر) . دستمال همه کاره و دستمال جادویی در میان فروشندگان محصولات بهداشتی و مصرف کنندگان در خانه شنیده میشود . ما سعی داریم در این مقاله به سوالات مانند : میکروفایبر چیست ؟ یا تفاوت دستمال میکروفایبر و دستمال نانو در چیست ؟ پاسخ دهیم

ميکروفايبر چيست؟

تاريخچه توليد الیاف میکروفایبر به اواسط قرن بيستم باز مي گردد. گرچه در آن زمان کاربرد زيادي براي آنها پيدا نمي کردند. ايده تهيه الياف نساجي از مواد بازمانده از تصفيه نفت در پالايشگاه ها ايده اي بود که در دهه ۶۰ میلادی مطرح شد. نتيجه این  تحقيقات به کاربردهاي صنعتي فراواني براي اين الياف مصنوعي بسيار ظريف منجر شد که نهايتاً در دهه ۷۹-۱۹۷۰ به بازار راه پيدا کرد. اولين محصولات ميکروفايبري منسوجات ميکروجير مصنوعي بود که سريعاً در بازار لوازم خانگي و وسايل نظافت لنزهاي حساس عکاسي و ديگر دستگاههاي اپتيک جاي خود را باز کرد. در دهه ۹۹-۱۹۹۰ ميکروفايبر در کشور سوئد بطور گسترده وارد بازار شد و بزودي در سطح اروپا مورد استقبال و توجه قرار گرفت. در سال ۲۰۰۷ ميلادي شرکت رابرميد (Rubbermaid) شروع به توليد گسترده آن در ايالات متحده آمريکا کرد و در حقيقت تبديل به اولين شرکت آمريکايي توليد کننده ميکروفايبر در سطح آمريکا و سراسر جهان شد. کاربرد ميکروفايبر در صنايع نظافتي: در صنايع نظافتي ميکروفايبر مي تواند ۱۰۰% پلي استر باشد، گرچه گاهي ترکيبي از پلي استر و پلي آميد به کار گرفته ميشود. که در دستمال های موجود در بازار به طور از ترکیب ۸۰ درصد پلی استر و ۲۰ درصد پلی آمید استفاده میشود .از اين الياف مي توان به دو صورت منسوجات بافته يا نبافته (نمدي شکل) استفاده کرد، که از شکل نمدي يا نبافته آن بيشتر به صورت دستمالهاي يکبار مصرف و در کاربردهاي محدود استفاده مي شود. در بسياري از صنايع نظافتي از نوعي از الياف ميکروفايبر به نام الياف ميکروفايبر شکسته يا خرد شده استفاده مي شود که اگر با بزرگنمايي بسيار بالا به سطح مقطع آن نگاه کنيم شکل ستاره اي سطح مقطع آن را مي بينيم که مهمترين عامل جذب آب و ذرات آلودگي و گرد و غبار است. سطح مقطع يکرشته ميکروفايبر متشکل از پلي استر و پلي آميد در اين شکل پره هايي از پلي استر مي بينم که تيغه هايي از پلي آميد در ميان آنها قرار گرفته اند و بر روي هم شکلي ستاره اي را تشکيل مي دهد. (تصویر ۱ )

دستمال میکروفایبر

شکل ميکروسکپي الياف ميکروفايبر شکسته يا خردشده ويژگي هاي محصولات نظافتي ميکروفايبر: اين محصولات که عمدتاً از الياف ميکروفايبر شکسته يا خرد شده ساخته شده اند از قدرت تميزکنندگي بالايي در دو حالت خيس و خشک برخوردارند. الف: نظافت در حالت خيس يا مرطوب: در اين حالت از دستمال ميکروفايبر در حالت خيس استفاده مي کنند. در حقيقت دستمال و محصولات ميکروفايبر قدرت جذب آب به مقدار ۷ تا ۸ برابر وزن خود را دارا هستند. به عبارتي يک دستمال ۱۳۰ گرمي ميکروفايبر درحدود يک ليتر آب را به خود جذب کرده و در خود نگه مي دارد. به اين ترتيب محصولات نظافتي ميکروفايبر گزينه اي مناسب براي جمع آوري مايعات از روي سطوح وسايل منزل و يا کف و ديوارها هستند. و اين در حاليست که آب جذب شده توسط دستمال يا ديگر محصولات ميکروفايبر براحتي با فشردن يا چلاندن از آنها خارج مي شود. علاوه بر اين چون اصولاً اين منسوجات از خانواده نايلونها هستند مدت لازم براي خشک شدن کامل آنها هم به مراتب از زمان لازم براي خشک شدن محصولات نخي مشابه کمتر است. در حالت خيس اگر دستمال مرطوب ميکروفايبر يا زمين شوي مرطوب ميکروفايبر را روي سطوح آلوده و کثيف حرکت دهيم به سرعت ذرات آلودگي و ناپاکي را از روي سطوح بر مي دارد و تقريبا ً هيچ اثري از آلودگي بر روي سطوح باقي نمي گذارد.  الياف ميکروفايبر با توجه به سطح مقطع ستاره اي شکل خود، تمام آثار آلودگي را زدوده و تقريباً هيچ اثري از آن بر روي سطح باقي نمي گذارد، درحاليکه محصولات نخي و پنبه اي مقدار زيادي باقيمانده بر روي سطح باقي مي گذارند. ب: نظافت در حالت خشک: در اين حالت از محصول ميکروفايبر به صورت خشک استفاده مي شود که اصطلاحاً به آن گردگيري خشک گفته مي شود. با توجه به آنکه ذرات گرد و غبار عمدتاً بار الکتريکي منفي (الکتريسيته ساکن منفي) دارند، دستمالهاي ميکروفايبر که نايلوني (پلي استر و پلي آميد) بوده و بار الکتريکي مثبت دارند، در حالت خشک به ذرات گرد و غبار مي چسبند و ديگر آنها را رها نمي کنند، مگر زماني که آبکشي شوند. بدين ترتيب بهترين وسيله براي زدودن گرد و غبار از روي سطوح در حالت خشک محصولات نظافتي ميکروفايبر است. در اين حالت احتياج به هيچ ماده شوينده و تميزکننده اي مانند اسپري هاي معمول و يا حتي آب نيست. استفاده از محصولات ميکروفايبر در محيط هاي بيمارستاني: محصولات معمولي که به طور سنتي در محيط هاي آلوده مثل بيمارستانها، آسايشگاهها يا مهد کودک ها بکار مي رونر عمدتاً نخي هستند که طبق مطالعات و بررسي هاي انجام شده حداکثر ۳۳% از باکتريها و ويروسهاي سطح را پاک مي کنند در حاليکه همين مطالعات نشان مي دهند که محصولات ميکروفايبر تا ۹۹% باکتريها، ويروسها، قارچها، کپکها و آلودگي هاي سطح را از بين مي برند و اين خود ويژگي بسيار خاصي است که تنها محصولات ميکروفايبر دارا هستند. محصولات ميکروفايبر بهترين پاک کننده ها براي وسايل وتجهیزات عکاسی و فیلمبرداری هستند زيرا در حالت خشک، چربي، لکه ها، آثار انگشت و نيز گرد و غبار را از روي اين وسايل بر مي دارند و هيچگونه پرز، کرک و يا غباري از خود باقي نمي گذارند. به همين دليل شرکتهاي فعال در زمينه دوربین های عکاسی همواره دستمالهاي جير ظريف يا پدهاي مخصوصي را به همراه محصولاتشان ارائه مي کنند که همگي از جنس ميکروفايبر هستند. همچنين صنايع عينک سازي، چه طبي و چه آفتابي، همواره براي تميز نگه داشتن محصولات خود دستمالهاي ميکروفايبر را به مشتريها ارائه و توصيه مي کنند.